Prywatny Gabinet Urologiczny "Jaskulski Medicall" - tel. +48 52 386 41 94

Recepcja telefoniczna jest czynna 9:00-18:00; 

Konsultacje: wtorki 10:00-18:00, czwartki 10:00-18:00 

Prosimy o odpowiedzialne umawianie spotkań

Jaskulski Urology

Wazektomia... i po wazektomii

Opublikowany: 2016-06-23 przez siek

Wykonane przez amerykanów badania porównawcze dowodzą, że mężczyźni po wazektomii są zdrowsi i szczęśliwsi. Ponadto osiągają wyższą średnią długość życia. Budują bardziej udane związki. Najprawdopodobniej jest to spowodowane brakiem stresu oraz pełniejszym, nieskrępowanym życiem intymnym. Nie jest do przecenienia uwolnienie się od obaw przed niechcianą ciążą czy brak nieprzespanych nocy po pęknięciu prezerwatywy, lub wpadki typu "o jejku zapomniałam o tabletce."

Wazektomia rzeczywiście jest najskuteczniejszą, sprawdzoną metodą kontroli urodzeń pozbawioną wad  i efektów ubocznych innych metod. W porównaniu do pozostałych procedur, uwzględniając czas ich stosowania jest też metodą tańszą. Jednorazowy koszt zabiegu jest niższy od wydatków ponoszonych przewlekle na prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne czy środki plemnikobójcze. Oczywiście ma swoje wady lecz te omawiam w innych artykułach.

Ponadto skuteczność wazektomii nie występuje bezpośrednio po zabiegu! Współżycie bez stosowania innych zabezpieczeń można podjąć dopiero za zgodą lekarza prowadzącego. Pominięcie tej procedury lub co gorsza odrzucenie antykoncepcji bez wykonania spermiogramu kontrolnego grozi przykrą niespodzianką w postaci wpadki na własne życzenie. Mamy przecież osobniczą zmienność. Żywe plemniki są stwierdzane w nasieniu mężczyzn nawet do 16 tygodnia od zabiegu. Nie ma sensu narażać się na skutki nieprzemyślanych decyzji. Twój urolog oceni wynik spermiogramu i wyda stosowną decyzję. A bezpieczniej będzie poczekać jeden czy dwa tygodnie dłużej - jeżeli wystąpi taka konieczność - niż grać w rosyjską ruletkę!

I na koniec odrobina refleksji. Proszę nie zapominać w ferworze korzystania z uroków przeprowadzonego zabiegu, iż omawiana metoda nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową!

Podobne artykuły