Prywatny Gabinet Urologiczny "Jaskulski Medicall" - tel. +48 52 386 41 94

Recepcja telefoniczna jest czynna 9:00-18:00; 

Konsultacje: wtorki 10:00-18:00, czwartki 10:00-18:00 

Prosimy o odpowiedzialne umawianie spotkań

Jaskulski Urology

Wazektomia - Antykoncepcja idealna?

Opublikowany: 2017-10-29 przez admin

Załóżmy, że jesteśmy już po zabiegu wazektomii. Faktycznie procedura operacyjna nowoczesna, małoinwazyjna, wszystko przebiegło gładko i bez komplikacji. Warto było się odpowiednio przygotować; nie warto było się stresować. W trakcie troszkę zaszczypało, troszkę rozpierało, troszkę "ciągnęło". Co jakiś czas sprawdzamy czy wszystko jest w porządku - OK, jest.

Ale oczywiście nie u każdego i nie w każdym przypadku. I nie chodzi mi tym razem o przebieg zabiegu, jakkolwiek te bywają różne. Chirurg urolog musi być przygotowany na wszelkie niespodzianki i mieć gotową receptę na bezpieczne wykonanie zabiegu u każdego pacjenta. Zabiegi mają swoją specyfikę i obarczone są możliwością wystąpienia powikłań. Najczęściej obserwujemy niewielkie, przejściowe zasinienie wokół rany związane z wynaczynieniem krwi w trakcie rozwarstwiania skóry oraz przejściowe pobolewanie w obrębie moszny. Hipotetycznie można się spodziewać innych powikłan o typie zapalnym, przedłużonego gojenia rany  lub powstania krwiaków w polu operacyjnym. Zdarza się przejściowa obecność krwi w ejakulacje. Literatura światowa opisuje też przypadki rekanalizacji nasieniowodów prowadzące do niepowodzenia procedury. Opisywane jest także powikłanie pod nazwą zespołu po wazektomii - czyli po około 30 dniach od zabiegu, nawet u tych, u których do tej pory nic złego nie wystąpiło mogą pojawiać się pobolewania ( z reguły niewielkie, aczkolwiek czasami uciążliwe). Mogą nasilać się po współżyciu lub wtrysku. Mogą być zależne od zmian pogody. Mogą też zmuszać pacjenta do sięgania po leki przeciwbólowe. Czasami trudno niektórym pacjentom przyzwyczaić się do nieznacznego nawet dyskomfortu - zależy od konstrukcji psychofizycznej. Dobrze, jeżeli o możliwości wystąpienia "zespołu bólowego po wazektomii" byliśmy uprzedzeni przez operującego nas medyka. Liczyliśmy się z taka możliwością, podjęliśmy świadomie decyzję o przeprowadzeniu operacji i jest nam łatwiej przystosować się do zaistniałej sytuacji. Oczywiście o fakcie takim należy niezwłocznie poinformować lekarza - wczesna diagnoza i właściwa reakcja terapeutyczna ma wpływ na efekt końcowy. 

Przyczyny wystąpienia zespołu bólowego po zabiegu wazektomii mogą leżeć po stronie zastosowanej techniki operacyjnej, przebiegu operacji oraz występowaniu zjawisk niepożądanych w czasie i po zabiegu. Problem ten może wystąpić nawet wtedy, kiedy dołożyliśmy wszelkich starań na każdym etapie procedury. Na pocieszenie dodam, że powikłanie to nie jest zjawiskiem częstym.

Podobne artykuły